top of page

Historia Skrzatów

Gromadka Skrzatów

Pierwsza Gromadka Skrzatów, dzieci w wieku 4-7 lat, powstała w roku 1967 w Ośrodku Harcerskim – Perth Amboy New Jersey, Hufiec Harcerek „Podhale”, New York, USA.

 

Gromadka ta złożona została z maleńkich dzieci, braciszków i siostrzyczek zuchów, czekających na swoje rodzeństwo.

 

Postanowiono zebrać te dzieci w jedną gromadkę. Druh hm Ryszard Stańkowski wypróbowany instruktor zuchowy, a ówczesny wódz gromady „Ród Piasta” w naszym ośrodku, uznał myśl moją za dobrą i wspólnie uzgodniliśmy nazwać tą pierwszą gromadkę „Skrzatami”.

 

Tym samym, stałam się pierwszą drużynową i jednocześnie założycielką tej gałęzi pracy w ZHP działającego poza granicami Kraju.

 

W roku 1968, do pracy w gromadzie (16 skrzatów) dołączyła dhna phm Alina Kowalska, która do dnia dzisiejszego kocha pracę ze skrzatami i jest członkiem Referatu Skrzatów w Chorągwi Harcerek w USA.

 

Ruch skrzatowy przyjął się odrazu w hufcu „Podhale”, Nowy Jork, USA. Po dziesięciu latach naszej pracy, zakiełkował w Kanadzie i Anglii. Rozpoczęto pracę w innych hufcach w USA. Obecnie gromady skrzatów są liczne i znajdują się w krajach na wszystkich kontynentach.

 

Cieszy mnie to bardzo że wieloletnia praca instruktorek nie poszła na marne.

 

Dziękuję druhnom instruktorkom z hufca „Podhale”, USA, druhnie hm Heli Boguniewicz i hm Dzidce Bielskiej, na czele za poparcie w początkach prowadzenia tej doświadczalnej gromadki. Komendantkom Chorągwi USA dhnie hm Władzie Wojciechowskiej i druhnie hm Gabrieli Backiel, byłej Naczelnice Harcerek dhnie hm Krystynie Szwagrzak za zapał jaki okazały dla tej gałęzi pracy w ZHP.

 

Młodym drużynowym, instruktorkom, życzę wiele radości, uśmiechu i słońca w pracy u samych podstaw naszej organizacji w SKRZATACH.

 

Jadwiga Langner, hm


 

bottom of page